Ebben az esztendőben április 19-23. között rendezik a Fenntarthatósági témahetet, amelyhez iskolánk hagyományosan csatlakozik. Az osztályok különböző feladatokat oldanak meg, kihívásokban vesznek részt, melyekről itt a honlapon is hírt adunk.
Kihívások minden osztálynak:
- Ezen a héten gyertek az iskolába gyalog vagy kerékpárral!
- Gyűjtsetek fényképeket a tavaszi szünet alatti kirándulásról, kertészkedésről!
- Ezen a héten ugyanabba a flakonba hozzátok a teát vagy vizet az iskolába, ne dobjátok el egy használat után!
- Osztályonként hozzatok be a hétre egy-két nagy szemetes zsákot, és abba dobáljátok bele a műanyag vagy üveg flaskákat, ha napközben mégis vásároltok!
- Gyűjtsétek a műanyag kupakokat, mert a Föld Napján dolgozni fogunk velük!
Játékos feladatok:
- 1-2. évfolyam http://www.energiakaland.hu/energiakucko
- 4-6. évfolyam http://www.energiakaland.hu/energiavaros
- 7-12. évfolyam https://szekacs.lutheran.hu/iskola/oko-toto/
A témahét keretében elkészült munkák itt láthatóak:
- A környezetszennyezés következményeiről az iskola természetismeret szakkörének 5-6. osztályos csapata állított össze egy prezentációt Machan Zétény irányítása mellett: https://szekacs.lutheran.hu/iskola/kornyezetszennyezes-fenntarthatosagi-temahet-2021/
- A környezetbarát lakóházakról az iskola biológia szakkörének 7-8. osztályos csapata állított össze egy prezentációt Patakfalvi Márton irányítása mellett: https://szekacs.lutheran.hu/iskola/kornyezetbarat-lakohazak
- A 7.b osztályosok képes-videós gondolatsora az ökológiai lábnyomról: https://szekacs.lutheran.hu/iskola/okologiai-labnyom/
- És egy újabb ötletgazdag videó a 7.b-től: https://szekacs.lutheran.hu/iskola/oko2/
- A 7.b osztályosok tablója: https://szekacs.lutheran.hu/iskola/2021-es-fenntarthatosagi-temahet-7-b-1-1/
- Az 5.b osztályosok virágot ültettek: https://szekacs.lutheran.hu/iskola/176842105_248168620427671_3638540963865221733_n/
Zöld költségvetés készítése (feladat felső tagozatosoknak)
Két család elment bevásárolni. Mindkét családban azonos korúak a szülők, mindkettő famílában egy 10 éves kislány, és egy 14 éves fiú nevelkedik. A bevásárlást a hétvégére készülve bonyolították le. Vendéget nem vártak. Ki vásárolt okosabban? Miért? Nagyon konkrét érvekkel támasszátok alá döntéseteket!
A család | B család |
3 kg szeletelt fehérkenyér 0,5 kg Rama vitaminozott margarin 6 l tartós tej dobozos leveszöldség a Tescóból 2 ananász, 8 banán a Tescóból 2 kg sertéscomb a Lidlből 1 kisdoboz Tomi mosópor a Tescóból 250 dkg őrölt feketekávé a Tescóból tescós szatyrokat vettek, abba pakoltak | 1 kg félbarna kenyér, 8 vizes zsemle 8 vajaskifli 10 dkg teavaj 2 l házi tej a vásárcsarnokból leveszöldség a piacról 2 kg alma, 1 kg cékla a piacról 1 rántani való csirke a szomszéd nénitől 3 kg Tomi mosópor a Rossmannból 1 kg őrölt feketekávé a Tescóból Vittek magukkal táskákat |
Trupulai Dominik 7.a osztályos tanuló válasza:
Szerintem a B család vásárolt okosabban.
– Kenyérből kisebb mennyiséget vásároltak. Valószínűleg egy család nem fogyaszt el 3 kg kenyeret egy hétvégén. Zsemlékkel és kiflikkel változatosabbá lehet tenni és a félbarna kenyér egészségesebb is.
– A teavaj egészségesebb, mint a margarin és a kisebb kiszerelés jobban eltartható.
– A házi tej természetesebb, két liter elegendő egy családnak. Ha saját edényben kérték, nincs csomagoló anyag felhasználás. Vásárcsarnokokban van lehetőség kimérten venni.
– Ha piacon veszik a zöldséget, akkor az ízlésüknek jobban megfelelőt vesznek, frissebb is, ezért valószínűleg jobban el is fogy, mint az előre csomagolt leveszöldség.
– A piacon vásárolt hazai gyümölcsnek kisebb a szállítási költsége és elképzelhetőleg egészségesebb, mint a Tesco-s déli gyümölcs.
– A szomszéd nénitől vásárolt hús jobb körülmények között készült, mint a bolti, hűtött, vákuumcsomagolt sertéshús.
– A nagyobb kiszerelésben vásárolt kávé és mosószer kilogrammonkénti csomagolása sokkal gazdaságosabbra jön ki, mint ugyanazon termék kisebb kiszerelése. A termék ára is általában kevesebb nagyobb kiszerelés esetén.
– A bevásárlásnál magunkkal vitt, többször felhasznált bevásárló táskák nem kerülnek pénzbe. Összességében elmondható, hogy a helyi termelőktől, piacon, vásárcsarnokban vásárolt élelmiszerek szállítási költsége sokkal alacsonyabb, kisebb az ökológiai terhelése, mint a nagy bevásárlóközpontokban a messziről, hűtve szállított termékeknek.
Gratulálunk az ügyes megoldáshoz!