Beszámoló a 11. évfolyam Partiumban tett tanulmányi kirándulásáról
2023. szeptember 14-én egy kalandos, mindemellett tanulságos, négynapos kiránduláson vehettem részt évfolyamtársaimmal, valamint három kísérőtanárral. Utunk Partiumba vezetett, ahol több neves és a magyar kultúra szempontjából fontos helyszínre látogattunk el. Ezen kirándulás iskolánk minden évben ismétlődő tradíciója immáron 20 éve, köszönhetően Károlyi Fülöp Béla tanár úrnak, iskolánk volt tanárának. Ötletének célja a határon túli magyarok helyzetének megismerése, továbbá a magyar történelem, illetve irodalom meghatározó személyeinek, szülővárosainak és azok történelmének felfedezése. Mindezek mellett egy misszió is ez az út, hiszen fontos, hogy nemzeti összetartásunkat, magyarságunkat kimutassuk és életben tartsuk, ezen felül közös múltunk emlékét együtt megőrizzük.
Partium Románia nyugati területén húzódik, a következő megyéket foglalja magába: Bihar, Szilágy, Szatmár, Arad megyéket Romániában, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék egy részét Magyarországon. Miután csütörtökön átléptük Románia határát, első megállónk Nagyszalonta volt, ahol a Csonka-toronyban kialakított Arany János múzeumot tekintettük meg. Életének fontos állomásaival és munkásságának megismerésével gazdagodhattunk. Ezt követően Nagyvárad felé vettük az irányt, itt a római katolikus székesegyházat néztük meg, amely Partium és Románia legnagyobb barokk stílusú temploma. Ezután ellátogattunk Sződemeterre, Kölcsey Ferenc szülőfalujába, ahol koszorút helyeztünk el a költő szobránál, majd közösen elénekeltük legfontosabb művét, a Himnuszt. Hosszú buszút után elértük Nagykárolyt, a szállásunk helyszínét. Ez a nagykárolyi kastély udvarában található, panzióvá alakított lovardát jelentette. A kastély a Károlyi család tulajdonát képezte 1842-től egészen 1907-ig. Az épület belső részét szombaton ismerhettük meg. Pénteken első úticélunk az erdődi várrom volt, ahol Petőfi és Szendrey Júlia összeházasodott. Ezt követte Koltón a Teleki kastély, ahol Teleki Pál és Petőfi Sándor barátságának érdekes kezdetéről, ezen kívül feleségével, Júliával töltött mézeshetekről is hallhattunk. Egyik osztálytársam, Benkő Máté elszavalta a Szeptember végén című verset a költő és felesége szobránál. A szállás felé vezető úton még megálltunk, hogy a szatmári békéről megemlékezzünk és koszorút helyezzünk el az emlékhelynél. Az estét testvériskolánk, a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákjaival töltöttük. A szívélyes fogadásuk után lehetőségünk volt jobban megismerni őket, kapva ezen az esélyen hosszú órákon keresztül beszélgettünk, szórakoztunk. Szombaton Kaplonyban, a templomban, és a kriptában kezdtük délelőttünket. Ismereteinket a Károlyi-család történetével szélesíthettük. Majd Érmindszentet fedeztük fel. Betekintést nyerhettünk Ady Endre szülőházába, valamint későbbi otthonába. Az Ady szobornál szintén elhangzott egy vers (Debreceni Levente előadásában) a koszorú elhelyezése mellett. A nap utolsó kötött programjaként a Nagykárolyi Múzeum igazgatójának, Hágó Nándornak vezetésével körbejártuk a nagykárolyi kastélyt, valamint egy városismereti sétán is részt vettünk, ahol a település emblematikus épületeit tekintettük meg. Az esténk szabad volt, így néhányan további látványosságokat fedeztünk fel, amely mindenképpen emlékezetes marad számomra. Végül, de nem utolsó sorban, vasárnap a hazafele tartó úton még megálltunk Debrecenben, a Déri Múzeumban. Ezen a helyen található a Munkácsy- trilógia, amely Jézus passióját mutatja be. Gyönyörű látvány mindamellett, hogy mennyi eldugott részletet rejt. Utunk körülbelül fél négy magasságában ért véget, amikor is megérkeztünk kiindulási helyszínünkhöz, az iskolához.
Ez az út remek lehetőség volt arra, hogy kicsit kiszakadjunk a mindennapokból és felismerjük, hogy magyarságunkat megélni egy másik országban sokkal nehezebb, mint itthon. Rámutatott arra, hogy igenis tenni kell azért, hogy történelmünk ne vesszen el, hogy összetartozástudatunk fennmaradjon. Remélem, az utánunk következő évfolyamoknak is lesz lehetőségük részt venni a kiránduláson, hiszen valamennyien rengeteg új ismerettel gazdagodtunk e néhány nap alatt.
Nyári Zsófia Boróka 11/A osztályos tanuló