Gimnáziumi pályaorientációs nap

December második péntekje rendhagyó volt a 9-12. osztályos tanulók számára.

Egy előzetes regisztrációt követően a gimnazista diákok kiválasztottak 5 előadást, mely számukra érdekesnek és továbbtanulásukhoz elengedhetetlennek tűnt. Bár az előadók a régió különböző pontjairól érkeztek, viszont egyazon céllal, hogy segítsék diákjainkat abban, hogy minél kevesebb félelemmel induljanak el a nagybetűs élet útján az érettségi után.

A napot Nagy Róbert igazgató úr nyitotta meg a napi igével:

“Gondoljatok rá, aki a bűnösöktől ilyen szidalmazást szenvedett el, hogy lelketekben megfáradva el ne csüggedjetek.” Zsid 12,3

Rávezette a diákokat arra, hogy minden nap figyeljék az Urat, hogy merre vezeti őket. Sok bizonytalansággal és aggodalomra intő okkal találkozunk nap mint nap, de ez az ige rámutat arra, hogyha az Urat követjük, akkor meglátjuk, hogy ebben a világban hogyan kell élni. 

A megnyitó második pontjában Deák Péter igazgatóhelyettes úr ismertette a nap menetét. A nap sikeressége két dolgon múlt: az első a diákok nyitottsága az előadások iránt, a második pedig a feszes menetrend pontos betartása volt.

A megnyitót követte Dr. Malatyinszki Szilárd tájékoztató előadása a felsőoktatás várható változásairól. Részletesebben hallhattak a pályaválasztás előtt álló diákok a felvételi eljárásról, a tájékoztatók megjelenéséről, illetve a változásokról a felvételi követelményekről mind jövőre, mind 2024-től. Ismertette a felvi.hu használatát, melyen keresztül jelentkezni kell majd az érettségire. Volt szó az államilag vagy piaci alapon finanszírozott képzés különbségéről is.

A diákok megismerkedhettek a transzverzális kompetencia fogalmával, azaz hogy egy adott személy hogyan tud kommunikálni másokkal, mire van szükség a világban, és mi az, amit ő tud nyújtani.

A diploma eszköz és lehetőség – úgy, ahogy a szakma is. Nagyon sokan ítélnek a papír alapján, de az, hogy egy ember ezt hogyan éli meg, az rajta múlik és tőle függ. Azok az emberek is értéket képviselnek, akik vidéken szerzik diplomájukat, nem pedig nagyvárosban.

Az egyetem vagy szakma megválasztása nagyon nehéz dolog. Olyat kell keresni, amit élvez az ember, de meg is tud élni belőle. Mielőtt választásra kerül a sor, ajánlott elmenni oda, mivel éveket fogunk ott eltölteni. Kapcsolódni kell diákokhoz, közösségi oldalakhoz azért, hogy megtudjuk, milyen a formális tájékoztatón kívüli élet egy adott egyetemen és annak karán.

Ez a rendhagyó nap a diákok számára mind tájékoztatásként, mind hallgatói élet szempontjából tökéletes volt. Az előadók mellett érkeztek hallgatók is az egyetemekről, szakképzési centrumokból, akik javarészt a Székácsból kerültek Kecskemétre, Gyulára vagy a régió számos egyéb pontjára.

A napot a következő előadók színesítették: a Kodolányi Egyetem, a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai, Gazdasági, valamint Egészség- és Szociáltudományi Kara, a kecskeméti Neumann János Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar, a Gyulai Szakképzési Centrum, a békéscsabai Színitanház és az Orosházi Rendőrkapitányság. Minden programon 20 perces blokkban lehetett részt venni. Ez alól kivételt jelentett a rendőrség látogatása, mely 2 órás program volt. Az egyetemek bemutatóján megismerkedhettek a diákok a különböző szakokkal, az ösztöndíj lehetőségekkel, a nyílt napok dátumaival és nem utolsó sorban a hallgatói élettel. Az előadók minden feltett kérdésre válaszoltak, illetve tanácsot adtak diákjaink számára mely továbbtanulási lehetőségeiket segítheti. Minden egyetemről és a szakképzési centrumból egyazon céllal érkeztek a nap kezdetekor, és ezt teljesítve hagyhatták el intézményünket a nap végén.

Török Virág 11/6 osztályos tanuló