NEVELŐMUNKÁNK
„Neveljétek őket az Úr tanítása szerint…” (Ef 6,4)
Nevelőmunkánk két alappillérre épül:
- Szakmai színvonal – korszerű, innovatív pedagógiai munka, tapasztalatokra épülő játékos tanulás, mellyel gyermekeink életkorának megfelelő tájékozottságát, kreatív gondolkodását és iskolakészültségét szeretnénk elősegíteni.
- Lelki nevelés – keresztény szellemű, keresztény értékrenden alapuló szociális, érzelmi és erkölcsi nevelés, ami óvodásaink komplex személyiségfejlődését segíti elő.
Óvodánkban szakmailag felkészült, korszerű pedagógiai eszköztárral rendelkező, kreatív óvodapedagógusok végzik munkájukat. Körünkben gyógypedagógus, fejlesztőpedagógus, mozgásterapeuta, tehetségfejlesztő pedagógus, drámapedagógus, valamint logopédus és intézményünk pszichológusa segíti a gyermekek fejlődését.
Tevékenységközpontú nevelőmunkánk során az önálló cselekvés, megtapasztalás útján segítjük gyermekeinket új információkhoz, a tudáshoz, és cselekvés, élettevékenységek során fejlesztjük képességeiket. A tevékenységközpontú nevelés az óvodás korú gyermekek szociális életképességét, életre nevelését minden későbbi fejlődés alapjaként kezeli, a pedagógiai célok és feladatok középpontjába tudatosan az együttműködési és érintkezési képességek fejlesztését állítja, azaz kooperációra és kommunikációra kívánja képessé tenni a gyermekeket.
Nagy hangsúlyt fektetünk óvodásaink egyéni, önmagukhoz képest történő fejlesztésére. Az egyén iránti elköteleződésben látjuk a személyiség kibontakoztatásának kulcsát. Felzárkóztató és tehetséggondozó tevékenységünket egyaránt fontosnak tartjuk. Akkreditált Kiváló Tehetségpontként működő óvodánkban tehetségműhelyeket vezetünk. Lehetőséget biztosítunk az angol nyelvvel való játékos ismerkedésre is.
Óvodánk nevelőmunkájának fejlesztése érdekében folyamatosan figyelemmel kísérjük a magyar óvodapedagógia palettáján megjelenő szakmai újdonságokat, ajánlásokat. A változásokra, megújulásra nyitott, innovatív nevelőközösségünk szívesen kapcsolódik be szakmai programok megvalósításába. A keresztény pedagógiai programunkkal jól összeegyeztethető szakmai innovációk a pedagógiai munka színvonalának erősítését, gyermekeink komplex személyiségfejlődésének támogatását szolgálják. Szakmai programjainkról részletesen olvashatnak a megfelelő menüpontok alatt.
Értékrendszerünk, keresztény nevelésfilozófiánk alapja a Szentírás. Jézus Krisztus tanítását, a Bibliában található evangéliumokat a gyermekek életkorának megfelelő módon igyekszünk megismertetni, továbbadni óvodásainknak, erkölcsi–etikai érékeket kínálva számukra. Az így megvalósuló információ- és értékközvetítés különösen segíti a gyermekek személyiségének kibontakozását, a pozitív személyiségjegyek erősödését és a keresztény etikai normák kialakulását.
A bibliai történetek feldolgozása során számos pozitív emberi tulajdonságra mutathatnak rá, mint például az együttérzés, segítőkészség, megbocsátás, irgalmasság, elfogadás, ítéletmentesség, önzetlenség, becsületesség, önfegyelem… Különös hangsúllyal a lélek gyümölcsei birtoklásának fontosságára, amelyek a szeretet, öröm, békesség, türelem, szívesség, jóság, hűség, szelídség, mértékletesség (Gal 5,22-23). A keresztény erkölcs követése elsősorban a szeretet parancsában összpontosul: „Szeresd Uradat Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből…Szeresd felebarátodat, mind önmagadat !…” (Lk 10,27). A szeretet örömhíre arra késztet, hogy elfogadással, tisztelettel és szeretettel forduljunk minden ember felé.
Igyekszünk a szeretet örömére, derűjére, vidámságára nevelni a gyermekeket. Arra törekszünk, hogy minden gyermek boldog legyen, harmóniában éljen Istennel, önmagával és másokkal. Olyan emberré váljék, aki képes szeretni és odaadni magát másokért. Szabaddá és önállóvá váljék, hogy lelkiismerete alapján tudjon jól dönteni élete nagy kérdéseiben. Megtanulja, hogy az Isten által rábízott világban él és felelősséget kell vállalnia a teremtett világért és embertársaiért.
Lelki nevelésünk célja olyan élő hitű, optimista, magabiztos és kitartó gyermekek nevelése, akik Istenre hagyatkozva megoldandó feladatként kezelik a mindennapi kihívásokat, észreveszik az élet szépségeit, az örömteli pillanatokat, és boldog, határozott, pozitív énképpel rendelkező felnőttekké válnak.
„Mert más alapot senki sem vethet a meglevőn kívül, aki Jézus Krisztus.” (1Kor 3,11)
Vajer Tímea
óvodavezető