Iskolánk ebben a tanévben kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a trianoni békediktátum 100. évfordulójáról méltó módon megemlékezzen, ez lett volna a Székács-hét középpontjában is. Azonban a koronavírus-járvány megelőzése miatti óvintézkedések következtében az idei Székács-hetet az iskolaépületen kívül töltjük, elmaradnak a közös alkalmak. Bízunk benne, hogy a nemzeti összetartozás napján, június 4-én már újra együtt emlékezhetünk.
Mi történt eddig a Trianon 100 emlékév kapcsán?
Első megmozdulásunk volt a Nagy-Magyarországot ábrázoló óriás térkép elhelyezése az épület földszintjén. Ezzel az volt a célunk, hogy diákjaink a hétköznapi rohanásban meg tudjanak állni a térkép mellett, s testközelből megnézhessék, milyen nagy területi veszteség érte hazánkat 1920-ban. A térképre felkerült néhány olyan fotó, amely diákjainkat és kísérőiket ábrázolja egy-egy olyan helyen, amely mára már idegen állam fennhatósága alá került (pl. Délvidék, Erdély, Partium). Szintén a földszinten kaptak helyet azok a fényképpel ellátott élménybeszámoló-részletek, amelyek a tavaly őszi partiumi kirándulás apropóján készültek. Olyan gondolatokat emeltünk ki a diákmunkákból, amelyek az út során a magyarság sorsa, jövője, az identitás megőrzésének lehetősége, az átélt élmények kapcsán fogalmazódtak meg diákjainkban.
Következő vállalásunk egy ̶̶ terveink szerint folyamatosan bővülő ̶̶ Trianon-kiállítás összeállítása volt. Itt a békediktátumhoz kapcsolódó korabeli plakátokat helyeztünk el, illetve olyan tárgyakat, amelyek a határon túli területekhez köthetők. Így korondi kerámiák (edények, dísztárgyak), székely hímzett terítők, szatmári szőttes törölköző, népviselet került bemutatásra.