Föld napja projektnap a Székácsban

Föld napja projektnap a Székácsban 

 

48 éve egy önszerveződő környezetvédelmi tevékenységgel indult. Mára helye van a naptárban és programok sora hívja fel a figyelmet április 22-én a világ számos országában a problémára, melyet az ember okoz a természetben. Ma a középerurópai átlagpolgár csak szörnyülködik az adatokon és képeken, ami a globális problémákat ecseteli. Rövidesen a jelenünkké válik és életminőségünket érinti majd. Ezért is nagyon fontos érzékenyíteni, felhívni diákjaink figyelmét a veszélyre! Tegyünk azért, hogy változzon a gondolkodásunk. Tegyünk azért, hogy természettudatosabban éljünk! Tegyünk azért, hogy a teremtés óta az ember kezébe helyezett FÖLD életképes legyen a messzi jövőben is! 

 

Szentgyörgyi Albert: Psalmus Humanus (Ötödik imádság) 

 

Uram!  
Ezt a gyönyörű Földet adtad otthonunknak,  
Mélyébe mérhetetlen kincseket rejtettél,  
Képessé tettél, hogy megértsük alkotásod,  
Megkönnyítsük munkánkat, száműzzük az éhséget és betegséget. 

 

Mi felássuk a kincseket, hogy azokat eltékozoljuk,  
Belőlük a pusztítás félelmetes eszközeit faragjuk,  
Hogy azokkal leromboljuk, mit más ember épít,  
Míg azok ellenem nem fordulnak és elpusztítanak engem és gyermekeim. 

 

Uram! Engedd, hogy társaid legyünk az alkotásban,  
Megértsük és megszépítsük a Te kezed munkáját,  
Hogy ez a mi Földünk biztos otthona lehessen  
Gazdagságnak, Szépségnek, Boldogságnak és Békességnek. 

 

Április 21-én változatos programkínálattal csatlakoztunk a környezetvédő eseményekhez, melyeket munkaközösségeink ötletelése nyomán valósítottunk meg. 

 

  • Zenés áhitat keretében Szigethy Szilárd iskolalelkész  Föld- termőföld- anyaföld- teremtett világ témakörben szólt a diákokhoz. Feladatunk a bibliai kulturparancs szerint: műveld, őrizd, gondozd! 

  • 10. és 12. évfolyamos diákok értékes, látványos, élményszerű kiselőadásokkal készültek diáktársaik számára: globális problémák és az ivóvízhiány, illetve a természettudomány és a hit témakörökben.  

  • Gimnazistáink Gyopároson vízminőségvizsgálatban vehettek részt. A helyszínre kerékpárral, illetve az edzettebbek futva érkeztek. 

  • Szintén gimnazistáink évfolyamonként csapatokat alkotva több, városi helyszínen elméleti és gyakorlati feladatokat oldottak meg angol és német nyelven „tűz, víz, föld, levegő" témában. 

  •  „Hit és föld" címmel egy interaktív óra erejéig az alapvetően a termőföldből élő orrosházi evangélikus ősökre fókuszáltak, bibliai történeteket dramatizáltak a felsős diákok evangélikus templomunkban. 

  • ÖKO kódex készült osztályonként sok jó ötlettel, igényes kivitelezéssel. 

  • A napi program része volt a mikrokörnyezetük/ tantermük takarítása, növényültetés, növényápolás. 

  • „ Ajándékba kaptuk a teremtett világot" címmel imádságokat fogalmaztak és írtak az osztályok. 

  • Az alsó tagozat egy-egy veszélyeztetett állatfajjal ismerkedett meg bővebben, színes, sok értékes adatot tartalmazó tablót készítve összefoglalásként. Ismeretterjesztő kisfilmek, sportfoglalkozások gazdagították programjukat. 

  • „A teremtés napjai" címmel ismét megnyitotta kapuit a hittan munkaközösség által szervezett LÁTHATATLAN SZÍNHÁZ.  

  • Természetvédelmi kvízeket oldhattak meg a gyerekek, érdekességként kiszámolhatták saját ökológiai lábnyomnyomukat. 

  • Egy lelkes gyermekcsapat a kutyamenhelyre látogatott élelemadománnyal. Alkalmuk nyílt részt venni az aktuális gondozási feladatokban is. 

  • Újrahasznosítható anyagok sportversenyek eszközeivé váltak, illetve kreatív alkotások készültek felhasználásukkal. 

  • 20-án az Utazó planetárium vendégeskedett nálunk. Látványos, érdekes előadása kicsiknek, nagyobbaknak egyaránt nagy élményt nyújtott.

 

 

Bízunk benne, hogy az élménydús nap segít a szemléletformálásban. Tudjuk, hogy cselekvői kell legyünk a Föld napja mozgalom célkitűzéseinek- nem csak évente egyszer!  

 

 

                                       Összeállította: Nagyné Györgyi Szilvia 

 

 Képek >>