János vitéz nyomában
Kiskőrösre kirándult Székács Evangélikus Iskola 5. ötödik évfolyama
Az élménypedagógia korát éljük. Szeretnénk, hogy a gyerekek ne csupán a „betűkből" szerezzék meg a tudást, hanem a tapasztalás, átélt élmény segítségével is. Az így szerzett ismeretek sokkal nagyobb mértékben rögzülnek, mint az egyszerűen csak hallott információk. Ez motiválta a Székács Evangélikus Iskola 5. évfolyamának osztályfőnökeit, amikor tanulmányi kirándulást szerveztek Kiskőrösre.
2016-ban nyitotta meg kapuit a János Vitéz Látogatóközpont, ahol a gyerekek interaktív, játékos formában élhetik át Petőfi Sándor elbeszélő költeményének történéseit. Kiskőrös szívében, az evangélikus templom szomszédságában, az 1845-ben, klasszicista stílusban épült egykori lelkészlakásban igazi csoda várta a tanulóinkat.
A János vitéz útját bemutató labirintus elvarázsolta a XXI. századi gyereksereget. A különleges fény és hangtechnikai hatások, díszletek, a táblagépes tárlatvezetés és feladatmegoldás izgalmas utazásban részesítette a kis látogatókat.
Amíg a csoportunk egyik része a labirintusban János vitéz nyomában járt, addig a többiek múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt, ahol szintén a játékos tanulásé volt a főszerep. A társasjátékok, memóriajátékok, és a 3D-s Tündérpalota puzzle lekötötte a gyerekek figyelmét, és segített elmélyíteni, feleleveníteni mindazt, amit irodalomórákon olvastak, hallottak.
Természetesen a költő előtt is tisztelegtünk, hiszen a Látogatóközponttól nem messze áll Petőfi szülőháza. Itt megtekinthettük a Petrovics család otthonának néhány berendezési és használati tárgyát. Képeket és emlékeket Petőfi szüleiről, testvéréről, és természetesen magáról a költőről.
A múzeum látványraktárában Petőfi Sándorról készült szobrokat, kisplasztikákat láthattunk, valamint a kiskőrösi szlovák hagyományokhoz kapcsolódó tárgyakat, viseleteket csodálhattunk meg. A Petőfi Emlékmúzeum kertjében mindazok a külföldi költők mellszobrai között haladtunk el, akik lefordították nagy költőnk verseit, s így világhírűvé tették.
Az evangélikus templomot is meglátogattuk, hiszen Petőfi Sándort itt keresztelték meg 1823. január 1-jén. Lupták György esperes úr a gyülekezeti levéltárból áthozta, és megmutatta azt az eredeti anyakönyvet, amely tartalmazza Petőfi Sándor keresztelési bejegyzését.
A sok impulzus és információ után egy kis cukrászdára is maradt idő, ahol többek között megkóstolhattuk az igazán finom kiskőrösi rétest is.
Örömmel és élményekkel telve érkeztünk haza.
Hisszük, hogy az olvasás élményét, jellem és gondolkodás formáló hatását nem pótolja semmilyen digitális eszköz. A Látogatóközpont azokat tudja elvarázsolni, akik olvasták, tanulták a János Vitézt. Viszont azok számára igazi elmélyülést, új impulzusokat, életre szóló élményt jelenthet. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az 5/B osztályos Sári kérdése, amikor kijött a labirintusból: „Mehetek még egyszer?"
Szigethyné Szenteczki Katalin
Osztályfőnöki munkaközösség-vezető