OKTÓBER 6

Az aradi vértanúk emlékére

 

1849. október 6-án az orosz segítséggel levert szabadságharcot követő császári megtorlás során Pesten kivégezték gr. Batthyány Lajost, az első magyar miniszterelnököt. Ugyanezen a napon a szabadságharc 13 tábornoka - Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly - szenvedett vértanúhalált Aradon.

 

A magyar nép ünnepeiről és tragikus sorsfordulóiról mindem esztendőben megemlékezünk.  Október 6-án rádiós megemlékezést tartottunk. A műsort Deák Péter tanár úr állította össze:

 

 

Őszi napnak mosolygása,

Őszi rózsa hervadása,

Őszi szélnek bús keserve

Egy-egy könny a szentelt helyre,

Hol megváltott-hősi áron-

Becsületet, dicsőséget

Az aradi tizenhárom.

 

 

„... a lázadó vezéreket fel fogom köttetni, és minden tisztet, aki a forradalmárok szolgálatában állt, agyon fogok lövetni. Gyökerestül kiirtom a gazt, és egész Európának példát fogok mutatni, hogyan kell bánni a lázadókkal, és hogyan kell a rendet, nyugalmat, a békességet egy évszázadra biztosítani. Én vagyok az az ember, aki rendet fog teremteni. Nyugodt lelkiismerettel lövetek agyon százakat is, mert szilárd meggyőződésem, hogy ez az egyetlen mód, intő példát szolgáltatni minden jövendő forradalomnak."

 

 

1849. október 6....ezen a szomorú napon, Aradon hulltak le először a Ferenc József által követelt fejek.  Haynau osztrák tábornok, aki egy 200.000 fős orosz hadsereggel kiegészülve szabadságharcunk leverője volt, golyó-, és kötél általi halálra ítélte a szabadságért és függetlenségért folyó harcunk 13 tábornokát...

 Ismét egy szomorú nap...

 

De tudjuk egyáltalán, pontosan mi történt? Tudjuk azt, hogy miért történt? Az aradi 13 tagjait fel tudja sorolni közülünk most bárki?! Hogy miért volt itt forradalom? A szabadságharccal kitől akartunk szabadulni??

 

 

Alsós diákok:

 1.   Szerintem az aradiak harcoltak a mi jövőnkért. Ők adták a vérüket, hogy mi most szabadon lehetünk. Ők harcoltak a szabadságharc élén, őket végezték ki, mert őket tartották a fő bűnösnek.

 2.   Szerintem azon a napon 13 hős halt meg.

 3.   Ez a nap az aradi vértanúk kivégzéséről terjedt el.

 4.    Ez a nap hasonlít a halottak napjára. Ezen a napon 13 hős halt meg.

 5.  Az aradi vértanúkról annyit tudok, hogy 13-an voltak. Szerintem ezek az emberek sokat tettek a hazájukért és az élőhelyükért. Ezek az emberek hazaimádók voltak, szóval szerették a szülőhelyüket, anyaföldjüket. Családjukat szerethették nagyon-nagyon, de hazájuk is nagy értéket jelentett akkoriban.

 

 

„ Ha e szót hallom MAGYAROK!

Szűknek érzem zekémet.

Keblemben tenger kavarog.

S mintha trombiták köszöntenének

Mintha a régi, hősi dal csendülne fel tisztán.

De élnek a régi regék,

Élnek a hírövezte óriások.

SZÜNET

Ó ez a sors, mind ismerős

Szabad zászlóval, büszke fővel

Ősi szokás szerint

A hősök, nem bírnak az állati túlerővel!"

 

 

Ismét egy szomorú nap..1849. október 6. Arad.... .1920. június 4. Trianon....1956. november 4. Budapest...mind mind tragikus nap.

 

 

Ó ez a sors, mind ismerős

Szabad zászlóval, büszke fővel

Ősi szokás szerint

A hősök, nem bírnak az állati túlerővel!"

 

 

ALSÓS 1. De én nem vagyok szomorú, szerintem nem kell búslakodnunk.

 

ALSÓS 2. Én, mikor azt a szót hallom magyarok, kihúzom magam, hisz magyar vagyok és az őseim is azok.

 

ALSÓS 3. Én pedig március 15.-én felteszem a kokárdát, október 23.-án felismerem a lyukas zászlót, és erre a napra megtanulom az Aradon kivégzett 13 tábornok nevét.

 

ALSÓS 4: Hiszen ŐK az életüket adták a MI szabadságunkért.

 

 

„Honvéd főtiszt 13,

Bátor férfi 13,

Hős katona 13,

Igaz ember 13.

Magyar mártír 13,

Erőt vett a rút halálon.

S erőt adott a magyarnak,

hogy bízzon a virradatban,

amely csak felvirradt!"

 

 

Október 6.-a a magyar nemzet gyásznapja. A 13 tábornok Aradon és Batthyány Lajos Pesten emberfeletti bátorsággal viselte a halált. A szabadságharc bukása után a teljes terror jegyében a vértanúkról említést sem lehetett tenni. Illegálisan azonban annál többet beszéltek róla. Az a hősies katonai teljesítmény, amelyet a magyarság akkor felmutatott, olyan rokonszenvet váltott ki Európa-, sőt Amerika-szerte, amely a nemzet reményeit táplálta, hogy egy kedvező fordulat alkalmával, egyszer, véglegesen kivívhatja a függetlenségét.

 

 

Ti őseink, ti régiek

Kik ránk hagytátok a hitet,

Ti vértanú vitézek,

Ma vérszomjas hóhér harag mártírjaként

Idéz Arad

13 kivégzett.

Támadjatok fel, s jöjjetek

Lássátok, íme győztetek!

Elértük végre a kaput,

Hol 100 év végre összefut

Egységbe."

 

 

A megemlékezés végén egyperces néma felállással tisztelegtünk. Az imádságot követően gyertyákat gyújtottunk a hősökre emlékezve. Isten áldja emléküket és a rájuk emlékezőket!