Pompeji - Élet és halál a Vezúv árnyékában
2016. szeptember 16-án délután, a havonta megrendezésre kerülő tehetségdélutánok nyitó alkalmaként a Szegedi Móra Ferenc Múzeum látogatására, Interaktív közös ismeretszerzésre indultak iskolánk pedagógusai, diákok, sőt még egy szülő is.
Közös jó hangulatú alkalmunk sorát a fő attrakció Pompeji időszaki kiállítás tárlatvezetővel kísért meglátogatásával kezdtük. Élménypedagógia módszerével sok új ismerethez juthattunk.
E kiállítás megrendezése maga Móra Ferenc egykori álmának megvalósulása volt. A tárlat törzsanyaga, közel 120 tárgy a Pompeji feltárás anyagát őrző Nápolyi Régészeti Múzeumból érkezett. A kiállítás egyediségét, különlegességét az adta, hogy a Pompeji ásatás tárgyaiból kiállítás eddig nemhogy Magyarországon, de még Közép-Kelet Európában sem került bemutatásra, így Szeged adott először otthont ennek a páratlan értékű kollekciónak.
Pontosan ez adta az ötletet, hogy e kiállítás közös megtekintésével kezdjük a tehetségdélutánok sorát, melyet e hónapban iskolánk készségfejlesztő játékaival való tanár-diák közös játékdélután követ.
A fő időszaki kiállítás mellett a következő kiállítások megtekintésére nyílt még lehetőségünk a múzeumban: Olimpiatörténeti kamara kiállítás, melyen megismerhettük az olimpiák magyar aranyérmeseinek nevét a kezdetektől egészen 2012-ig. Kiállítottak több relikviát is: a Kovács „Koko" István által aláírt boksz kesztyűt, Papp László autogramját, illetve azt a fém fáklyát, mellyel 1936-ban vitték az olimpiai lángot. A kiállítás képeslapokon, plakátokon, kitűzőkön, autogramkártyákon, olimpiai belépőjegyeken keresztül szemléltette az újkori olimpiák elmúlt százharminc évét. A tárlaton látható volt Vajda Attila pekingi aranyérme, melyet kenu 1-esben szerzett 2008-an, illetve 2004-es athéni bronzérme is.
Különleges irodalmi csemegével is szolgált a múzeum számunkra a Bolygón innen, Földön túl - A kis herceg című kiállításával ahol láthatóak voltak a könyvhöz készült legendás illusztrációk, valamint bemutatták az író egyik kedvenc téli kabátját is, melyet a második világháború elején használt. A különleges látványvilág és egyedi installációs megoldások főként a gyerekeknek, a falakon látható örökérvényű idézetek pedig leginkább a felnőtteknek szólnak, így mindannyiunk kikapcsolódhatott bolygón innen, Földön túl.
A történelem iránt mélyebben érdeklődők csoportja megnézte még a "Minden, ami arany " című látványtár egyik fő egységét, melyet a régészeti aranyak képezik. Valamennyi darab egyedi, művészi megformálású, az adott korszak mesterembereinek magas kézműves tudásáról és esztétikai ízléséről tanúskodik. A látványtár egyik legfontosabb kincse a hun nagyszéksósi aranylelet, mely Bálint Mátyás gazda szőlőjéből került elő 1926-ban Nagyszéksós-pusztán, melyet Móra Ferenc, a szegedi múzeum akkori igazgatója tárt fel.
A természettudomány iránt érdeklődőknek pedig a"Csak egy Földünk van" - Természettudományos kiállítás nyújtott hasznos ismereteket, melynek főbbegységei: kőzet- és ásványtár, herbárium, őslénytani gyűjtemény, puhatestű (Mollusca) anyag, hal- és halcsontváz gyűjtemény, hüllő- és kétéltű (herpetológiai) anyag, madár- és emlős gyűjtemény, fészek gyűjtemény, vízipoloska gyűjtemény, lepkegyűjtemény, bogárgyűjtemény.
Mindezt után még maradt idő egy közös fagyizásra is, mely közben megoszthattuk egy mással élményeinket.