A 11. évfolyam barangolása Partiumba
Ez év szeptember 24-én kezdetét vette négynapos partiumi kirándulásunk. Iskolánk történetében ez a 13. út volt azóta, hogy Fülöp Béla tanár úr megálmodta a „Magyarok az ősök útjain..."elnevezésű tanulmányutat, és az akkori iskolavezetés támogatásával az első diákcsapat nekivágott feltérképezni a Részeknek nevezett terület irodalmi és történelmi emlékhelyeit.
Első állomásunk a nagyszalontai Arany János Emlékmúzeum volt, ami az ún. Csonka torony épületében kapott helyet. Idegenvezetőnk kellemes beszélgetés keretében, interaktív tárlatvezetéssel mutatta be a kiállítás tárgyait. Fotográfiák, berendezési és használati tárgyak tették még szemléletesebbé, milyen körülmények között is élhetett, dolgozhatott híres költőnk. Olvashattunk műveiből, szemtanúivá válhattunk munkái utóéletének.
Nagyszalonta után Nagyvárad felé indultunk, ahol a nagyváradi, Szent László királyunk által alapított, római katolikus székesegyházat tekinthettük meg. Gyönyörű falfestményeivel mindenkit elkápráztatott. Az Arany - kiállításhoz hasonlóan itt is idegenvezető állt rendelkezésünkre, aki bemutatta a székesegyházban lévő ereklyéket, szobrokat, kelyheket, illetve Szent László hermájának másolatát. A templom megtekintése után a város főterén beiktattuk - a már hagyománnyá vált - osztálykép készítését, majd ezután egy óra szabad program keretén belül magunk is felfedezhettük a város e részét. Láthattuk többek között Ady Endre egykori munkahelyét és kedvelt kávéházát is.
Késő délután érkeztünk Nagykárolyba, ahol birtokba vettük szállásunkat. Rövid pihenő után megtekintettük a nemrég felújított és régi pompájában tündöklő kastélyt, ami a nagy múltú Károlyi család tulajdona. A Történelmi enteriőr kiállítás megtekintésével megelevenedett előttünk a grófi család lakókörnyezete, ruhaviselete. A fotó- és szoborkiállítás pedig elmélyítette bennünk a látottakat.
A második napunkat Kaplonyban, Adyfalván és Nagykárolyban töltöttük. Kaplonyban a Károlyi család kriptáját látogattuk meg. Ebben jelenleg a család 36 tagja nyugszik. A kripta márványoltárának feszülete carrarai márványból készült, melyet Pietro Bazanti firenzei szobrász készített. Igazán impozáns látvány fogadja a látogatókat. Ezután Érdmindszentre - a mai Adyfalvára - Ady Endre szülőfalujába látogattunk el. Megtekintettük szülőházát, tisztelegtünk nagy költőnk emléke előtt, koszorút helyeztünk el szobránál, végezetül, Beyer Barnabás évfolyamtársunk előadásában, meghallgattuk Ady Az Értől az Óceánig című versét. Nagykárolyba való visszaérkezésünk után meglátogattuk testvériskolánkat, az Elméleti Líceum diákjait és tanárait, akik nagy szeretettel vártak minket. A szeretetvendégség után a helyi diákok társaságában városnézésre indultunk, amely kellemes hangulatban telt.
A harmadik napon Koltóra indultunk. A Teleki- kastélyt tekintettük meg, ahol 1847 szeptemberében Petőfi Sándor és Szendrey Júlia töltötték mézesheteiket. Korabeli bútorok, ruházatok, Petőfitől származó versek és feljegyzések kötötték le figyelmünket. Egy élmény volt számomra, hogy láthattam azt a kilátást, melyről Petőfi híres versében, a Szeptember végén címűben, így ír: „De látod amottan a téli világot? Már hó takará el a bérci tetőt." Az udvaron található szoboregyüttes mellett elszavaltam az imént említett verset, majd megkoszorúztuk az emlékhelyet.
Vasárnap délelőtt a nagykárolyi evangélikus templomban istentiszteleten vettünk részt, ahol áldás után élményekkel teli indultunk haza. A templom érdekessége, hogy csillárjai az egykori Arany Szarvas fogadóból származnak, ahol 1846-ban azt a bizonyos nagykárolyi megyebált rendezték, ahol Petőfi megpillantotta az ő Júliáját.
Azt hiszem, mindnyájunk nevében elmondhatom: nagyon jól éreztük magunkat. Tartalmas, értékes időtöltés volt ez a négy nap. Minden egyes program tartogatott valami újat számunkra. Az esték szintén jó hangulatban teltek, beszélgetéssel, játékkal, szórakozással. Ez az út nem csupán a magyar történelem és irodalom megismerésére volt alkalmas, hanem a két évfolyam összerázódására, tanáraink (Bacsurné Nagy Ildikó, Antal László és Hajdu Attila) alaposabb megismerésére is. Mindannyian örömmel gondolunk vissza a Partiumban eltöltött napokra, ha tehetnénk, minden évben mennénk.
Ezúton is köszönjük a lehetőséget!
Rozgonyi Orsolya
11/ osztályos diák